Kunst på ARKEN uge 30 (4 dage) tirsdag - fredag 2. - 6. kl

21. juli - 24. juli

Mere information

Kunst på ARKEN (4 dage – tirsdag til fredag)

Dyr i kunsten

På ARKEN myldrer det med pels og poter. Kameler og killinger, elefanter og rotter, fjerklædte væsner og nuttede kæledyr.  Kom med ind i kunstens dyrerige, fyldt med skønne, sælsomme og utrolige skabninger.

Du skal sammen med en museumsunderviser arbejde kreativt og performe med inspiration fra ARKEN’s aktuelle udstilling.

I ARKEN’s kreative værksted, er der optimale muligheder for at arbejde med de indtryk og oplevelser, som indhentes i udstillingerne.

Glæd dig til sommerens inspiration i pels og poter.

Mødested: Arken, Skovvej 100, 2635 Ishøj

Målgruppe:  Nuværende 2. – 6. klasse

 

Tidsrum: Kl. 10:00 - 14:00(tirsdag til fredag)

Max 16 deltagere

Praktiske oplysninger
Underviser
Ledige pladser Holdet er lukket for tilmelding.
Pris Det er gratis at deltage
Andre muligheder Kano og Kajak uge 27 (5 dage) fra 9 år
Dirtjump uge 27 (5 dage) 5. - 9. klasse
Tennis uge 27 (5 dage) 0. - 3. klasse
Tennis uge 27 (5 dage) 4. - 10. klasse
TeaterCamp uge 27(5 dage) 0. - 10. klasse
Dungeons & Dragons uge 28( 5 dage) fra 9 - 12 år
Dungeons & Dragons uge 28( 5 dage) fra 13 år
Fodbold uge 28 (5 dage) 0. - 3. klasse
Kreativt Værksted Uge 27 (5 dage) 0. - 2. klasse
Kreativt Værksted Uge 27 (5 dage) 3. - 5. klasse
Summerbody uge 29 ( 5 dage) 5. - 10. klasse
Kunst på ARKEN uge 30 (4 dage) tirsdag - fredag 2. - 6. kl
Badminton uge 30 (5 dage) 0. - 3. klasse
Badminton uge 30 (5 dage) 4. - 10. klasse
E-Sport & Gaming uge 30 (5 dage) 4. - 6. klasse
Summerbody uge 31 ( 5 dage) 5. - 10. klasse
Kreativt Værksted Uge 31 (5 dage) 0. - 2. klasse
Kreativt Værksted Uge 31 (5 dage) 3. - 5. klasse
Mountainbike uge 31 (2 dage mandag og tirsdag) 4. - 7. kl.
Mountainbike uge 31 (3 dage onsdag - fredag) 4. - 10. kl.
Tegn og mal med vand uge 31 (4 dage tirsdag - fredag) 4. - 9. kl.
E-Sport & Gaming uge 32 (5 dage) 4. - 6. klasse
SUP - Stand up paddleboards uge 32 (5 dage kl. 9.00-11.30) 5. - 10. kl
SUP - Stand up paddleboards uge 32 (5 dage kl. 12.00-14.30) 5. - 10. klasse
Fodboldgolf onsdag uge 32 3. - 7. klasse
Gymnastik uge 28 (5 dage) 0. - 6. klasse
Fodboldgolf torsdag uge 32 3. - 7. klasse
Holdnr. 510
Ugedage tirsdag, onsdag, torsdag, fredag
Hvornår?

21. juli - 24. juli kl. 10.00 - 14.00

Hvor?

Arken